«به بهانه یازدهمین سالروز 25 مرداد82 در سمیرم »

به کدامین گناه کشته شدند!

یادداشت / «به بهانه یازدهمین سالروز ۲۵ مرداد۸۲ در سمیرم »

سمنا – بهنام افشاری / امروز شنبه ۲۵ مرداد ماه برابر است با یازدهمین سالگرد واقعه خونین ۲۵ مرداد ۸۲ . واقعه ای که  نه تنها برای مردم سمیرم ، بلکه برای بیشتر مردم ایران  شناخته شده است . هشت کشته وبیش از۱۰۰  زخمی از مردم و نیروی انتظامی وهمچنین انبوهی از خرابی ها وخسارت های مالی هنگفت به اموال عمومی و شخصی ،  تنها ما حصل بی تدبیری  وتصمیم نادرست مسوولان وقت  در الحاق منطقه وردشت سمیرم به شهرستان تازه تاسیس دهاقان بود .

فارغ از هرگونه غرض ورزی وتعصب ، باید با قاطعیت گفت که ۲۵ مرداد ناشی از بی تدبیری واهمال کاری مسوولان وقت و همچنین طمع خام عده ای محدود و معدود برای دست یابی به موقیعت سیاسی و اقتصادی بود که نسنجیده و بدون در نظر گرفتن نظر مردم به  دنبال ضمیمه کردن  قسمتی از یک شهرستان به شهر دیگری بودند . بی تردید نه تنها مردم سمیرم در وقوع  حادثه ۲۵ مرداد  نقشی نداشتند،  بلکه آن حادثه همانند  واقعه سال ۲۲ (سال غارتی) به آن ها تحمیل شد  و مسلم بود که مردم از آب وخاک خود قاطعانه دفاع می کنند .

هر چند که با گذشت یازده سال از وقوع آن حادثه ، تاکنون مسوولان وقت توضیح وجواب قانع کننده ای در خصوص چرایی آن رویداد به افکار عمومی جامعه نداده اند و حتی آخرین بار هم در مناظره های انتخاباتی وقتی که ازیک  کاندیدای انتخاباتی که در دولت اصلاحات تصدی مسوولیت معاون اولی را داشت ، سوال شد  « چرا در زمان دولت شما هر اعتراض اجتماعی که می شد با بدترین وضع  بی تدبیری می شد ، درسمیرم هشت نفر در ایذه چهارنفر و – راکشتند…؟» بازهم جواب قانع کننده ای شنیده نشد !  ولی  این همه در حالیست که مردم  حافظه قوی دارند و به چرایی وقوع این رویداد واقف اند و خود قضاوت می کنند .

وقوع حادثه ۲۵ مرداد سبب شد تا برخی مسوولان استانی وحتی شهرستانی(فرمانداران سابق) که از آن واقعه به بعد مسوولیتی به آن ها واگذار شد،  مدام  بر طبل امنیتی بودن شهرستان بکوبند و مکرر مدعی باشند که در تلاش هستیم تا شهرستان را از حالت امنیتی آن خارج کنیم؛ در پاسخ به مدعای چنین مسولانی باید گفت، شهرستان سمیرم نه تنها  شهرستان امنیتی نیست ، بلکه امن ترین شهرستان است و اگر شما وقوع  یک رویداد را نشان از امنیتی بودن آن شهرستان  قلمداد می کنید ، باید گفت که بی تدبیری واهمال کاری مسوولان  اجرایی وقت سبب امنیتی شدن این شهرستان شد وهمان طور که پیش تر هم اشاره شد،  این حادثه به دلیل بی تدبیری عوامل اجرایی وطمع خام عده ای سود جو، به مردم شهرستان سمیرم تحمیل شد .

امروز که یازده سال از آن حادثه می گذرد ، می توان از زوایای مختلف به بررسی علل وعوامل وقوع آن رویداد پرداخت تا مسببان وتبعات آن حادثه بیش از پیش مشخص شود . ولی  براساس اهمیت موضوع ، می طلبد هرگونه اظهار نظر هم فارغ از هرگونه تعصب ،  جانبداری غرض ورزانه مطرح شود . بیشتر هدف از این یادداشت اشاره به این مناسبت تاریخی و همچنین زنده نگه داشتن یاد وخاطره شهدای آن حادثه اعم از مردم و نیروی انتظامی بود  .

درباب ۲۵ مرداد می توان حرف های زیادی گفت، ولی تنها اشاره به یک جمله خالی از لطف نیست وآن هم اینکه   ۲۵ مرداد می تواند برای همه مسوولان در دولت های مختلف درس عبرتی باشد که در تصمیم هایی که بیشتر جنبه  قومیتی و تقسیماتی دارد همه جوانب را در نظر بگیرند و به صورت کارشناسی و با درنظر گرفتن رای ونظر مردم عمل کنند،  تا هیچ گاه شاهد چنین رویداد ها وحوادثی از این دست نباشیم .

  1. با سلام
    تذکر و یادآوری به جایی کرده اید جناب افشاری.فقط حیف که شما هم با غرض ورزی و سیاسی کاری نوشتید

  2. Rashidy گفت:

    این کار خیانت اصلاح طلبان شهرضا با همدستی اصلاح طلبان خائن و فرصت طلب سمیرم و استاندار مشارکتی وقت برای نماینده دهاقانی مشارکتی شهرضا انجام شد.

Go to TOP