کوه دنا

سمیرم و دنای سپیدجامه اش چشم براه قدوم مسافران و گردشگران طبیعت

سمیرم و دنای سپید جامه اش، نوروز و هر روز منتظر قدم های مسافران و گردشگران طبیعت دوست از جای جای سرزمین پهناور ایران است.

سمیرم و دنای سپید جامه اش،هر روز منتظر قدم های مسافران و گردشگران طبیعت دوست از جای جای سرزمین پهناور ایران است.

دنای استوار، زیباترین و گرانبهاترین میراث طبیعی ایرانی ها و سرزمین کهن و دوست داشتنی ماست.

میراثی جاودانه و با ارزش ملی و بین المللی و مظهر سرافرازی و کوشش مردمانی که در جوار آن زندگی می کنند و عاشقانه دوستش دارند.

دنا پرچم برافراشته بام ایران و سرزمین هزار چشمه جنوب استان اصفهان ‘سمیرم’ و در امتداد رشته کوههای زاگرس مرکزی در غرب و جنوب غربی ایران همانند دیواری است که به سمت جنوب کشیده شده و به موازات خلیج فارس و تنگه هرمز امتداد دارد.

زیباترین و با نشاط ترین نقاط دنا مناظر و چشم اندازهای شمالی رشته کوه دنا است.

چشمه ها و روان آبهای زلال و شیرین از زیر برف و دل سنگها و صخره ها سرازیند و چشم هر بیننده ای را مبهوت خود می کنند.

دنا ناحیه ای کوهستانی و اوج نقاشی و چین خوردگی زاگرس استوار و سر به آسمان ساییده است.

اختلاف بلندترین و کم ارتفاع ترین نقاط منطقه به بیش از سه هزار متر می رسد و چنین اختلافی با وجود قله های بلند، دیواره های عظیم و دره های عمیق ممکن شده است.

طول این رشته کوه حدود ۵۰ کیلومتر از جنوب سمیرم، گردنه میمند و تنگ حیدری از غرب این رشته کوه شروع می شود و تا گردنه بیژن در مرکز و از گردنه بیژن تا گردنه خطیرسوخته وقله چال کلاغ در جنوب شرقی سمیرم ادامه می یابد.

آنکه برای نخستین بار پای در مسیر شهرستان سمیرم می نهد در اولین نگاه به اطرافش، دنا و سپیدی برف های زیبایش در جنوب این شهر را به نظاره می نشیند و لذت می برد.

دنا، یکی از زیباترین خط الراسها، برای صعود کوهنوردان حرفه ای در بین رشته کوه های بلند جهان با بیش از ۴۰ قله با ارتفاعی بیشتر از چهار هزار متر است.

اولین قله بالای چهار هزار متر در غرب و ابتدای این رشته کوه قله ‘کله شور’ با ارتفاع چهارهزار و ۱۳۰ متر است.

یکی از بزرگترین قله های مرتفع و بی نظیر ایران زمین با ارتفاع نزدیک به چهار هزار و ۵۵۰ متر دناست.

از بزرگ ترین ارتفاعات دنا می توان به قله ‘قاشمستان’ با چهار هزار و ۴۴۰ متر، قله ‘قدویس’ با ارتفاع چهار هزار و ۴۲۰متر و ‘حوض دال’ با بلندای چهار هزار و ۳۰۰متری نام برد.

از لحاظ زیبایی و گوناگونی، مسیرهای صعود از جبهه شمالی با داشتن چشمه های پرآب، آبشارهای زیبا، یخچال های دادمی و داشتن طبیعت غنی از گونه های گیاهان دارویی و زینتی که در فصول مختلف مهمانان خود را جذب زیبایی خود می کند محیطی برای پرندگان و حیوانات و آبزیان از جمله گرگ، خرس قهوه ای، کل، بز، میش، کبک دری وانواع مختلف پرندگان و خزندگان است.

مسیر های دیدنی و جذاب آبشار و چشمه تخت سلیمان و چشمه های دره حموم ، مسیر تنگ آب اسپید و چشمه اسپید از روستای سیور و ماندگان و دره زیبای پی دنی و آبشار هایی که در طول مسیر است.

غار کیخسرو و منطقه فوق العاده زیبای آسمانی، تنگ غلامرضا، تخت بامدادان، تخت کیخسرو و غار یخی و تنگ فراغ ازروستای خفر، چشمه آب معدنی نول، غار دنگزلو و مناطق زیبای اطراف رمبسه و پازن پیر از روستای نقل در پادنای سمیرم را می توان مسیرهای دیدنی و بکر رسیدن به دنا و ارتفاعات آن برشمرد.

نام برخی از کوه ها و اطراف آن برای علاقه مندان به کوه و کوهنوردی در طبیعت بکر سمیرم نیز دینار، علی جوق، آبشار، آخوره، جاق جاق، نعناعی، نظامی، سیاه، بهرز، پشت قفا، بلقار، آل فرجی، سبز، چیر چیر، مروارید، آب پله گان، آق داغ، چاه حاجی، چشمه خونی، زر پادشاه، رگ حنا، دره علی، دلما، قوچان، قلعه سنگی، قره داغ، مادر و دختر، اشکفت تاغون و تپه کلنجه است.

Go to TOP