بهره بردار خاک نسوز آب ملخ سمیرم جعل سند کرده است

بهره بردار متخلف معدن خاک نسوز در آب ملخ سمیرم با جعل سند اقدام به بهره برداری خاک نسوز مرغوب و با کیفیت این محل کرده است.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمیرم(سمنا) به نقل از  قدس آنلاین، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سمیرم با اشاره به تخریب گسترده ورودی این منطقه گردشگری اظهار کرد: متن مجوز بهره بهرداری این معدن که بنام یک خام صادر شده دستکاری و جعل شده است.

اردشیر نوابی سمیرمی با بیان اینکه مطابق بررسی های انجام شده این اداره مجوزی که شخص متخلف از استان کهگیلویه و بویراحمد به منظور بهره برداری از معدن گرفته مشکل قانونی نداشته و همه استعلام های آن نیز درست بوده است.

وی خاطر نشان کرد: نقطه ای که اداره کل صنعت، معدن و تجارت آن استان برای نامبرده اعلام موافقت کرده منطقه “کته سیاه” در روستای میمند همان استان بوده و فرد متخلف با دستکاری مجوز و اضافه کردن کلمه آب ملخ داخل پرانتز اقدام به فعالیت معدنی کرده است.

این مسوول ادامه داد: درخواست اداره صنعت، معدن و تجارت سمیرم از فرد متخلف برای ارائه اصل اسناد نتیجه ای در بر نداشت چرا که دست بردن و اضافه کردن نام منطقه آب ملخ سمیرم در مجوز استان همجوار برای ما محرز و قطعی شد.

نوابی سمیرمی افزود: اسناد مربوطه به دادستان سمیرم به منظور توقف کار معدن خاک نسوز در آب ملخ ارائه شده و دادستان نیز قول صدور دستور توقف کار معدن را داده است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سمیرم اضافه کرد: فرد متخلف هیچگونه همکاری با این اداره نداشته و با وجود چهار مرحله جلوگیری از کار وی اقدام به استخراج ، بارگیری و فروش مواد خام و خاک نسوز این محل کرده است.

وی تاکید کرد: این تخلف نارضایتی کشاورزان محلی در روستای سادات آباد و چهارراه نیز از وضعیت گرد و خاک و تخریب این معدن را در پی داشته است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیرداری سمیرم نیز در چند مرحله مصاحبه با رسانه ها از تخریب و توقف مقطعی کار این معدن خبر داده بود.

علی حسین بهرامیان گفته بود: معدن در محدوده استان اصفهان قرار دارد اما بهره بردار از اداره صنعت، معدن و تجارت و اداره کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد مجوز گرفته است.

وی با بیان اینکه اصل موضوع یعنی صدور مجوز خلاف قانون است، اضافه کرد: مسوولان یک استان دیگر نمی توانند برای محدوده استان مجاور مجوز بهره برداری و استخراج صادر کنند.

وی توضیح داده بود: روستای پشت کوه مجاور این معدن در محدوده استان مجاور قرار دارد و مجوز استخراج بر اساس وجود آن روستا صادر شده است.

این مسوول گفت: این معدن در چهار مرحله با پیگیری مسوولان سمیرم تعطیل شده و اداره منابع طبیعی سمیرم برای اخذ خسارت و تخریب محل دادخواست حقوقی داده است.

بهرامیان فرسایش خاک و سرعت بخشیدن به این روند را از آثار منفی این معدن در این منطقه خواند و تصریح کرد: اگر میزان فرسایش خاک به صورت طبیعی در هر هکتار یک تن در سال باشد با این تخریب گسترده شاهد فرسایش و تخریب چند برابری خاک خواهیم بود.

منطقه نمونه گردشگری آب ملخ و تخت سلیمان سمیرم در ۶۰ کیلومتری جنوب این شهرستان و ۲۲۰ کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.

شهرستان سمیرم دارای پنج معدن فعال شن و ماسه، سه معدن سنگ فعال و یک معدن خاک نسوز با ۲۵سال سابقه بهره برداری با افزون بر پنج هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع مساحت در ۱۶۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان و ۱۷۰ کیلومتری شمال یاسوج واقع است.

Go to TOP