شهر کمه

‘کمه’، شهر باستانی و ناشناخته در شهرستان سمیرم

کمه نام سکونتگاهی کهن در دامنه زاگرس مرکزی است که بعد از سال ها یدک کشیدن نام روستا یک دهه از شهر شدن آن می گذرد.

کمه نام سکونتگاهی کهن در دامنه زاگرس مرکزی است که بعد از سال ها یدک کشیدن نام روستا یک دهه از شهر شدن آن می گذرد.

این شهر تاریخی به وسعت ورود آریایی ها به سرزمین پارس امروز بعنوان مرکز بخش پادنا از توابع شهرستان سمیرم کمتر معرفی و شناخته شده است.

انتخاب مسیر برای رسیدن به این منطقه خوش آب و هوا و کوهستانی از دو محور ممکن است. مسیر اول از جاده معروف ‘بی بی سیدان’ و روستای ‘تنگ خشک’ که معمولا برای کسانی که از جاده یاسوج و روستاهای بخش پادنای سفلی سمیرم می آیند و مسیر دوم از شهر سمیرم به سوی شهر حنا در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرق و سپس عبور از تقاطع جاده روستاهای خفر و خینه و عربشاه به سوی مخالف این روستاها و رسیدن به شهر کمه و روستای دیده جان در ۶۳ کیلومتری سمیرم می باشد.

به گفته اهالی بومی منطقه سابقه تاریخی روستای دیده جان از کمه هم بیشتر است زیرا عموم ساکنان روستای دیده جان و خان زاده ها بعد از تشکیل خانواده و زندگی به سکونتگاهی که امروز کمه نامیده می شود نقل مکان کرده اند.

یک استاد دانشگاه و جامعه شناس درباره سابقه سکونت در دامنه دنا و منطقه پادنای سمیرم معقد است: مردم این مناطق از نژادهای اصیل آریایی هستند.

‘رضا اسماعیلی’ افزود: هنوز هم با وجود توسعه شهر نشینی و جامعه مدرن بسیاری از افراد و خانواده ها اصالت بومی و نژادی خود را حفظ کرده اند.

وی تصریح کرد: نام و نشان اقوامی که سال های سال در این مناطق که بهترین منابع جانوری، آبی و گیاهی کشور و حتی جهان ساکن بودند و از این نعمت های خدادادی بهره می بردند امروز هم باقی است.

شهردار این شهر باستانی گفت: وجود تپه های تاریخی وزیری و شاهی، طاقچه بت، کوه کلنجه، امامزاده بی بی گل خاتون(س) و چشمه بابا زرنگ بخشی از جلوه های تاریخ و طبیعت این شهر است.

‘مرتضی افشاری’ با اشاره به نزدیکی این منطقه به رشته کوه دنا و محل عبور و استقرار عشایر اظهار کرد: مردم خونگرم این شهر آماده استقبال از مسافران و گردشگران بهار و طبیعت هستند.

به گفته وی، شهرداری در یکسال گذشته اقدام به بهسازی و زیباسازی چشمه بابازرنگ کمه بعنوان منطقه نمونه گردشگری کرده است.

وی ادامه داد: امسال بیشتر از هزار اصله درخت با همکاری مردم و کشاورزان در این شهر غرس شده و بر طراوت و زیبایی محیطی افزوده است.

افشاری با درخواست از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در توجه بیشتر به آثار باستانی تاکید کرد: امروزه شاهد تخریب بخشی از منطقه تاریخی طاقچه بت وتپه های باستانی هستیم که نیازمند رسیدگی است.

شهردار کمه به بازدید اخیر مسوولان و فرماندار شهرستان از بخش پادنا اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد: این دیدارها در حل و فصل مسائل و کمک به مباحث فرهنگی و عمرانی موثر واقع شود.

شهر کمه(komeh) از توابع شهرستان سمیرم با افزون بر دوهزار و ۸۰۰ نفر جمعیت شهری و حدود ۱۰هزار جمعیت روستایی و عشایر بخش پادنا در ۲۲۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.

منبع : ایرنا

Go to TOP