تنها نویسنده کودک و نوجوان سمیرم:

دنیای کودکان سرشار از پاکی و زیبایی است

تنها نویسنده کودک و نوجوان سمیرم در روز ادبیات کودک و نوجوان با اشاره به دنیای پاک و زیبای کودکان، آنان را سرشار از استعداد و ظرفیت دانست.

پایگاه خبری شهرستان سمیرم (سمنا) / مشاهده مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان در برگ تاریخ امروز ما را به سوی تنها نویسنده کودک و نوجوان سمیرم که ۲۹ سال است مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهر می باشد کشاند تا لحظاتی بیاد ماندنی را با وی سپری کنیم.

پس از هماهنگی لازم و حضور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهر سمیرم صدای شادی و نشاط کودکان ما را به سوی خاطرات گذشته خود در این مرکز کشاند تا ده، پانزده سالی به گذشته برگردیم و یاد آن روزگار کنیم.

پس از سراغ گرفتن از این نویسنده، وی را در پشت میز کتابخانه مرکز یافتیم و سر سخن را پس از سلام و احوال پرسی و تجدید خاطرات گذشته باز کردیم.

شکرالله امینی از حضور در بین کودکان و دنیای پاک آنان ابراز خوشحالی می کرد و می گفت: دنیای کودکان دنیایی سر شار از پاکی و زیبایی هاست و هر کس می خواهد پا به دنیای آنان بگذارد باید با صدق و صفا و محبت وضو کند و وارد شود.

وی دلیل حضور خود در دنیای کودکان را اینطور بیان کرد: پس از جذب در کانون پرورشی فکری با آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان، مشاهده نیاز کودکان و نوجوانان باعث شد پس از مدتی قصه گویی و شعر خوانی دست به قلم شدم و سعی کردم آنچه دنیای پاک کودکی نیاز داشت را برایشان بنویسم.

amini-kodak

آقای امینی شروع حرفه ای کار خود را مربوط به پایان دهه ۶۰ بیان کرد و افزود: اولین نوشته های من در مجلاتی همچون سروش کودک، کیهان بچه ها و مجلات اداری کانون چاپ شد و بعد از چاپ در جشنواره های کودکان تصمیم به نوشتن کتاب گرفتم.

وی اولین مجموعه شعر خود را “پیچک” نامیده و کتاب ” پرچم ایران ما از آغاز تا امروز” بصورت سه بعدی و به دو زبان انگلیسی و فارسی، “خورشیدهای جاویدان (پنج داستان کوتاه): برای خورشیدهای نوجوان” و “دنیا بهشت است” مجموعه شعر منابع طبیعی برای کودکان و نوجوان، از دیگر کتاب های منتشر شده وی می باشد.

تنها نویسنده کتاب کودک و نوجوان شهرستان سمیرم در مورد ویراستاری کتاب هایش گفت : خوشبختانه استاد بزرگوار خودم آقای لهراسب بهرامیان که یکی از اساتید خوب ادبیات می باشد کار ویراستاری و بازنویسی کتاب های بنده را بر عهده دارند

ketab-kodak-amini

شکرالله امینی کتاب های “گلخانه ایران ما ” ، “بازی های محلی سمیرم ” و “زیبا شناس ” را به عنوان کتاب های درحال چاپ خود نام برد و گفت: کتاب “زیبا شناس” به زبان انگلیسی نیز چاپ خواهد شد.

وی دنیای کودکی را سرشار از خاطرات شیرین دانست و گفت: تنها خاطره بد من در این ۲۹ سال همراهی با کودکان، مشاهده کودک آزاری ، کار کودک و کودکان جنگ است.

آقای امینی با اشاره به دیدن کودکان فلسطین، شلمچه، افریقا و افغانستان همراه با اشکی که در چشمانش می دوید شعر “زخمی” که در کتاب “گلخانه ایران ما” در حال چاپ است را اینگونه برای ما خواند:

“زمین زخمی

زمان زخمی

صدای آسمان زخمی

خدا در آسمان زخمی”

ولی بغض به او اجازه ادامه نداد و اشک هایش سرازیر شد تا نتواند برای ما این شعر را تا پایان بخواند.

وی با خوشحالی می گفت: کودکان دیروزی که اینجا در کنار هم بوده ایم اکنون دکترها، مهندسان و افراد ممتاز و موفق این جامعه هستند و خوشحالم که در هر فرصتی که بتوانند به ما سری می زنند.

amini-kodak3

مسئول کانون پرورشی فکری کودکان سمیرم از مسئولان و والدین می خواست که کودکان را باور کنند و می گفت: پول، خانه و مادیات وسیله ای بیش نیستند و سرمایه های اصلی ما همین کودکان می باشند که اگر روی آنان درست سرمایه گذاری کنیم آینده بچه ها، جامعه و مملکت ما مطمئن خواهد بود و دیگر دغدغه ای نخواهیم داشت.

آقای امینی با اشاره به ۱۵ دیپلم افتخار جهانی شعر و نقاشی کودکان سمیرم، می گفت کودکان و نوجوانان سمیرم سرشار از استعداد و قابلیت ها می باشند و اگر به بچه هایمان میدان بدهیم و بجای حرف زدن، عمل کنیم نور درخشش آنان در کشور و جهان چشم همه را خیره خواهد کرد.

شکرالله امینی حرف خود را با کودکان اینطور بیان کرد: بچه ها خودتان را باور کنید، صداقتتان، زیبایی هایتان، توانایی هایتان را خوب باور کنید که شما نماینده خدا بر روی زمین هستید که آینده در دستان شماست.

وی خواستار حضور مسئولان در این کانون شد تا از نزدیک با استعداد کودکان آشنا شوند و همکاری برخی مسئولان را قابل قبول دانست و گفت: امیدواریم همه مسئولان بتوانند با آشنایی با دنیای کودکان بیشتر از گذشته به آنان بها داده و آنان را باور کنند.

شکرالله امینی، نویسنده کودک و نوجوان و مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمیرم با اشاره به بازنشستگی خود در آینده ای نزدیک گفت: سعی می کنم از این دنیای پاک فاصله نگیرم و در کاری مشغول باشم که در نزدیکی این دنیای کودکی باشد.

در پایان حضور ما وی در جمع بچه ها نشست و غرق در دنیای کودکان با آنان بگو بخندی شیرین را شروع کرد که انگار سعی داشت از روز های باقیمانده خود تا بازنشستگی نهایت استفاده را ببرد.

 1. علی گفت:

  سلام به دوستان سمنا
  تقدیر و تشکر از شما دوستان عزیز بخاطر این گزارشات زیبا
  واقعا آقای امینی یکی از نخبگان فرهنگی شهر ما هستن

 2. یادش بخیر
  چقد خاطره زنده شد
  آقای امینی هر جایی هستید موفق و سربلند باشید

 3. مصاحبۀ خوبی انجام داده شده. من از نزدیک شاهده تلاش این شخص هستم. آنچه در او وجود دارد، فقط صداقت و تعهد کاری است.

 4. مینا صابری گفت:

  آقای امینی همراه همیشگی خاطرات بچه های سمیرم هست
  گزارش عالی بود سمنا

 5. ممدخان گفت:

  سمنا مچکریم

 6. محسن گفت:

  با سلام
  ممنون ازگزارش زیبا و خاطره ای سمنا
  و عرض احترام و سلام و ادب به آقای امینی و زحمتکشان کانون فرهنگی کودکان مسلما خیلی از ماها خاطرات زیبایی از کانون داریم امیدوارم همه آنها سربلند و شاد باشند
  آقای امینی ، آقای آسوده ، خانم آقایی در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ در کانون فعالیت دلسوزانه زیادی داشتند مثل تمام دوران خدمتشان به بچه های سمیرم ، امیدوارم از این افراد بطور شایسته ای قدر دانی بشود

 7. احمد گفت:

  سلام ضمن تشکر ازآقای امینی به خاطره سه دهه فعالیت در کانون، باتوجه به شناختی که از آقای امینی در اداره کانون دارم که همان هدف اصلی کانون ایجاد خلاقیت در کودکان و نوجوانان می باشد امیدوارم شخصی که بعدها جایگیزین او می شود ادامه دهنده همین راه باشد

 8. باسلام و سپاس ضمن تشکر از خبرگزاری سمنا که در راستای ارتقاع اهداف فرهنگی شهرستان سمیرم ( به مناسبت روز جهانی ادبیات کودک ونوجوان ) زحمات فراوانی کشیدند وهم چنین دوستانی که لطف کردند ومصاحبه ی انجام شده را مطالعه نمودند و با گذاشتن نظر و دیدگاه بنده را مورد لطف قرار داده اند کمال سپاسگزاری بعمل می آورم و سعادت همگان را از درگاه ایزد منان خواستارم .

 9. با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دست اندرکاران خبرگذاری سمنا
  سلام و احترام ویژه خدمت جناب آقای امینی، عموی خوبم که برای من یه دنیاست.
  عمو جان انشاالله همیشه تنتون سالم، دلتون شاد و سایه تون مستدام باشه.
  چقدر خوب دنیای بچه ها را می شناخت و حتی چهره اش هم مرا به خاطرات شیرین دنیای کودکی می کشاند.

 10. باسلام وشادباش خدمت شما
  چه خوب وبه یادماندنیست آن ایام درکانون پرورشی درحضور استادارجمند آقای امینی،که مکان سابقش درمحوطه شهرداری کنونی بود وساختمون زیبائی هم داشت،یادم میاد سال های ۶۷-۶۸ چه نمایش های عروسکی آموزشی و… دائربودولی نمیدونم هنوز هم هست یا نه؟تقدیر ازآقای امینی.همیشه شاد وسرافراز باشید.

 11. با عرض سلام و تشکر از خبر گزاری سمنا
  عرض سلامی ویژه به زیبایی دنیای کودکی با عشق و احترام خدمت عموی عزیزم، آقای امینی که همیشه برای من و ما و شهرمان و کشورمان باعث غرور و افتخار بوده و هستند، دارم. عموی خوبم انشاالله که همیشه در پناه خدا سالم و سرافراز باشید.
  دنیا با همه ی وسعتش بدون عزیزان جایی برای ماندن ندارد، به رسم سپاس نوشتم که بدانی ” برای همه ی ما عزیزی”

 12. با سلام خدمت استاد و هنرمند گرانمایه جناب آقای شکرالله امینی و با تشکر از دست اندر کاران خبرگزاری سمنا که گزارش به این قشنگی را تهیّه کردند.
  صرف نظر از زحمات شبانه روزی و بی شائبه ی استاد ارجمندمان در راه کودکان این مرز و بوم ، ایشان با اخلاق نیکو و پسندیده ، چهره ی بشّاش، طبع هنرمندانه و از همه مهمتر، صبوری قابل تحسین، واقعاً شایسته بهترین تقدیر و تشکرها هستند.
  استاد عزیز : شما مایه ی افتخار ما و امید و سرمشق تمام کودکان معصومی هستید که چون پروانه ای در محفل شما می چرخند و از شمع وجودتان برای پیدا کردن راه آینده ی خود روشنی می گیرند. شما همیشه برای ما قابل احترامید و در قلب ما جای دارید. سلامتی و موفقیت شما آرزوی ماست.

 13. در ازل پرتو حسنت زتجلی دم زد عشق پیدا شدو آتش به همه عالم زد

Go to TOP