رئیس شبکه دامپزشکی سمیرم:

تب مالت شایع ترین بیماری مشترک انسان ودام در سمیرم می باشد

رئیس شبکه دامپزشکی سمیرم گفت: تب مالت بدلیل امتناع برخی دامداران از واکسیناسیون، جابجایی بی ضابطه دام ها و ناآگاهی مصرف کنندگان از راه های انتقال بیماری، شایع ترین بیماری مشترک انسان و دام در شهرستان می باشد.

مصطفی بیات در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سمیرم (سمنا)، اظهار کرد: مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام در دستور کار اداره دامپزشکی بوده و در این راستا علاوه بر بازرسی و بازدید ها برای جلوگیری و درمان بیماری ها عمل واکسیناسیون به صورت دوره ای انجام می شود.

وی بیان کرد کرد: شایع ترین و مهمترین بیماری های مشترک انسان و دام در شهرستان بیماری های تب مالت و شاربن (سیاه زخم) می باشد که در راستای کنترل این بیماری ها  با همکاری بخش خصوصی، عمل واکسیناسیون انجام می شود.

بیات افزود: شایع ترین بیماری سال جاری در شهرستان بیماری تب مالت بوده که آمار ارائه شده توسط شبکه بهداشت و درمان بیانگر شیوع بیشتر آن در بین عشایر شهرستان می باشد.

وی دلیل افزایش بیماری تب مالت در شهرستان را عدم تمایل برخی دامداران برای انجام واکسیناسیون، جابجایی بی ضابطه دام ها و نا آگاهی مصرف کنندگان اعلام کرد و گفت: برای جلوگیری از این بیماری می بایست شیر در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۲۰ دقیقه جوشانده و هم زده شود و مصرف پنیر محلی بدلیل عدم حرارت بینی مهمترین عامل ایجاد بیماری تب مالت در بین عشایر سمیرم بوده است.

بیات با اشاره به رایگان بودن واکسیناسیون دام ها توسط شبکه دامپزشکی خاطر نشان کرد: واکسیناسیون در دو بخش بیماری های مشترک انسان و دام و بیماری های واگیر دامی صورت می گیرد که از مهمترین بیماری های واگیر دامی می توان تب برفکی، آبله و طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR) را نام برد.

وی افزود: بیماری تب مالت می تواند تا پایان عمر همراه انسان باشد و با عدم درمان کافی و به موقع پس از مدتی مشکلاتی را ایجاد کند.

بیات بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون ۱۸۱ هزار راس واکسیناسیون شاربن گوسفند و بز، ۱۷۳ هزار راس واکسیناسیون آبله گوسفند و بز، ۸۸۹ راس واکسیناسیون هاری سگ ها، ۷۹۵۰۰ راس واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز، ۲۶۵۰ راس واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله، ۳۴ هزار راس واکسیناسیون تب مالت بره و بزغاله و ۱۵۵۰۰ راس واکسیناسیون طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سطح شهرستان انجام شده است.

وی با اشاره به مشکلات کشتارگاه سمیرم تصریح کرد: با توجه به نامناسب بودن فضای فیزیکی کشتارگاه، مجاورت با مناطق مسکونی، مشکل فاضلاب آن و حمل لاشه به وسیله ماشین های شخصی از محل کشتارگاه مغازه گوشت فروشی شهر این کشتارگاه می تواند خطری برای شهروندان باشد که امیدواریم با همکاری شهرداری هر چه سریعتر این مشکلات برطرف گردد.

رئیس شبکه دامپزشکی سمیرم گفت: وضعیت نامناسب کنونی کشتارگاه سمیرم می تواند باعث افزایش بیماری های مشترک انسان و دام باشد که امیدواریم شهرداری سمیرم با برنامه ریزی و توجه ویژه در این زمینه هر چه سریعتر اقدامات مناسبی انجام دهد.

  1. با سلام بر پرسنل زحمت کش دامپزشکی که در خط مقدم مبارزه با بیماریهای مشترک بین انسان و دام تلاش میکنند و تقدیر و تشکر از سمنا به خاطر درج خبر عملکرد دامپزشکی

Go to TOP