کشمکش مسافران با تاکسی ها ادامه دارد

اگر شما هم به خاطر خستگی، عجله و چنین دلایلی تصمیم گرفته باشید از تاکسی های درون شهری استفاده کنید، پس از سوار شدن شاید شاهد برخی رویدادها بودید که موجب ناراحتی و نارضایتی شما می شود.

سمنا – میثم شهیدانی / تاکسی های شهری با توجه به اینکه سهم زیادی از سفرهای درون شهری را به خود اختصاص می دهند و با اقشار مختلف مردم در طول روز برخورد دارند می بایست کنترلی دقیق و همه منظوره بر آنان باشد تا بجای حل مشکل جامعه موجب پیدایش ناهنجاری ها و مشکلات دیگر نشوند.

این روزها حضور برخی تاکسی ها و تاکسی داران در خیابان های شهر موجب شده تا حقوق شهروندی مسافران تضعیف شده و موجب نارضایتی هایی شود تا جایی که برخی مسافران از نبود نظارت کافی و قوی بر تاکسی های شهری مطمئن شوند.

وجود تاکسی های فرسوده علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین به مالک و جامعه موجب شده مسافران پس از سوار شدن بجای آسایش و راحتی؛ دردسر و تنش های مختلف را تجربه کنند.

علاوه بر وجود تاکسی های فرسوده برخی تاکسی ها که انگار تازه از سر زمین کشاورزی یا دامداری به خیابان آمده اند با نبود وضعیت بهداشتی مناسب و وجود بوی نامطبوع از مسافران پذیرایی می کنند تا جایی که از یکی از مسافران همین تاکسی ها شنیده شد غسل پس از پیاده شدن از آن الزامی است.

taxi2

خاک ها و گل های صندلی که هنگام نشستن مسافر روی صندلی بلند می شود و فضای تاکسی را می گیرد و ضایعاتی که روی صندلی و کف تاکسی ها وجود دارد دلیلی است تا مسافر پس از پیاده شدن مجبور باشد خود را بتکاند یا حتی لباس خود را تعویض کند.

سوار کردن دو مسافر در جلو تاکسی یکی از تخلفات آشکار تاکسی ها می باشد که آزادانه و کاملا معمولی و راحت انجام می شود و حتی برای ماموران راهنمایی و رانندگی امری عادی شده تا جایی که جریمه قانونی آن را اعمال نمی کنند تا جایی که رانندگان تاکسی تضعیف حقوق مسافر را حق خود بدانند.

taxi3

بهانه تاکسی داران برای انجام تخلفاتی مانند سوار کردن مسافر اضافه در خودرو، عدم مقرون بصرفه بودن این شغل است اما جالب است بدانیم در همین شهرستان کنار دستی ما که نرخ کرایه تاکسی آنان مربوط به سال ۹۰ می باشد و این خود راننده است که به مسافران اجازه سوار شدن خارج از ظرفیت را نمی دهد.

اما در سمیرم این موضوع تاجایی تاسف بار شده که اگر مسافر به این وضعیت اعتراض کند با جواب های تند و حتی زشت و زننده راننده تاکسی روبرو شده و گاها در وسط مسیر با پرداخت کرایه مجبور به پیاده شدن می باشد.
اخلاق و رفتار مناسب بدون شک باید مهمترین ویژگی رانندگان تاکسی های شهری باشد اما متاسفانه این روزها با کاهش کنترل و نظارت بر تاکسی های شهری شاهد آن هستیم که هر روز مشکلی جدید نمایان می شود و بازهم واکنش هیچ مسئولی را در پیش ندارد.

استعمال دخانیات، جاری شدن برخی حرف ها از دهان تاکسی دار ها، کثیفی تاکسی، فرسودگی و دریافت کرایه بیش از تعرفه یا بازنگرداندن باقیمانده پول از دیگر تخلفاتی است که برخی رانندگان تاکسی انجام می دهند و موجب بدنامی دیگر رانندگان وظیفه شناس تاکسی ها می شوند.

یکی از رانندگان تاکسی در مسیر در پاسخ به جواب اینکه این مشکلات چرا تا این حد زیاد شده پاسخ می داد: تعداد زیاد تاکسی های درون شهری، کوتاهی مسیر و کمبود مسافر موجب شده تا رانندگان از شغل خود دلسرد شده و از روی اجبار قرار گرفتن در این مسیر فعالیت کنند.

مشکلات تاکسی ها به همین قسمت ختم نمی شود و اگر مجبور به استفاده از تاکسی ها شده باشید جای خالی آنان را در ساعت اولیه صبح، هنگام ظهر و غروب آفتاب و روز های تعطیل کاملا احساس می کنید تا جایی که بارها بدلیل عدم حضور تاکسی ها در تعطیلات، در خطبه های نماز جمعه از آنان گلایه شده و از شهرداری درخواست رسیدگی شده است.

taxi1

نبود ایستگاه تاکسی و جایگاه مشخص در خیابان های باریک موجب شده است تا برخی رانندگان برای سوار کردن یک مسافر به هر بهایی ترمز بزنند که اگر پشت سر آنان در حرکت باشید مجبور به ایست سریع، تصادف یا هر حادثه ناخواسته می شوید و گاها ترافیک را بخاطر آنان باید متحمل شوید که بازهم جای خالی اعمال قانون راهنمایی رانندگی کاملا احساس می شود.

بسیاری از مسیر های شهر نیز بدلیل نبود مسافر کافی از وجود و حضور تاکسی ها بی نصیب بوده و حتی در ساعات شلوغ شهر ساعت ها انتظار هم شما را به تاکسی نخواهد رساند و در صورت تمایل می بایست با پرداخت هزینه های بالا از تاکسی های شهری در این مسیر ها استفاده کنید.

تاکسی ها سالانه هزینه زیادی را به دولت تحمیل می کنند تا با استفاده از سهمیه هایی همچون سهمیه بنزین به مردم خدمت کنند، پس جای دارد که مسئولان مربوطه با برخوردی قانونی و قاطع با متخلفان این زمینه برخورد کنند تا کمتر از گذشته شاهد پایمال شدن حقوق شهروندان باشیم.

 1. واقعا حقیقتی تلخ است…
  زنده با د صدای میثم شهیدانی نماینده صدای خفته در گلوی مردم شهرستان

 2. اینارو که همه میدونیم و شاهدیم که این رانندگان تاکسی هرجور دوست دارند با مردم برخورد می کنند اما براستی کسی قرار نیست جلو اینارو بگیره
  کجان اونایی که جلو مردم میگن ما چه کردیم و چه نکردیم …

 3. مشکل اصلی به خاطر عدم نظارت بر کار تاکسی هاست…متاسفانه تاکسی رانی زیر نظر شهرداری است و آنجا هم کسی که بتونه به تاکسی رانی شهر نظم سر و سامانی بده وجود نداره.امید ما به این شورای جوان بود که این آقایان هم فقط دنبال کاری هستند که اسم خودشون تو شهر مطرح بشه نه اینکه وضع شهر سر و سامان پیدا کنه ….متاسفانه بیشتر مسیر های سمیرم فاقد خط تاکسی شهری است و وجود بیش از حد تاکسی تلفنی ها به همین دلیل است…. متاسفانه ما همه چیز شهرمون با همه چیرش جور هست

 4. رضا گفت:

  احسنت بر سمنا که اینگونه مشکلات مردم را با گوشت و استخوان حس می کند و صدای رسای سمیرمی ها شده است.
  سمنا جان بهتر است از خبررسانی مسئولان فاصله بگیرید و اینگونه مشکلات مردم را بازگو کنید تا انشاا… شاهد تاثیرات مثبت بیشتر حضور شما در شهر باشیم.
  امیدواریم همیشه موفق و پیروز باشید

 5. محسن گفت:

  باسلام
  سمنای عزیز این که مشکلی نیست بجان شما نباشه بجان خودم این مشکلات در برابر مشکلات ترافیکی و بی قانونی رانندگی و ایجاد تصادفات شهری که با جرئت میگم ۹۵ درصد به بالاش مقصر این تاکسی دارها هستند بخدا اصلا هیچه . ببینید اصلا تاکسی ها چراغ راهنما دارند !!!!!!!! ببینید اصلا ترمز تاکسی ها کجاها سفت میگیره دقیقا وسط خیابان !!!!! خدا بخیر کنه با این وضعیت رانندگی تاکسی رانها

 6. مجتبی گفت:

  وقتی کسی وارد شهری میشه معمولا اولین برخوردش با تاکسی و تاکسی رانهاست. اونا نماد نوع برخورد و نوع رانندگی مردم یک شهرند. متاسفانه آموزش این قشر در هیاهوی مشکلات عدیده و ظاهرا حل نشدنی شهر ما گم شده است. کسی نیست به شکایات مردم از اونها رسیدگی کنه. اونا خیابونای شهر رو شش دانگ مال خودشون می دونند و بقیه رانندگان رو متعرضین به ملک شخصی خودشون تصور میکنن. از همه طلبکارن و هر نوع برخوردی و هر نوع رانندگی که دلشون بخواد رو انجام میدن. کاش یه جوری یه کسی یه وقتی رسیدگی کنه…

 7. نانا گفت:

  دستت طلا اقای شهیدانی…..حرف دل مردمو زدی

Go to TOP