آب‌رسانی روزانه ۳۰۰ متر مکعب آب به عشایر

رئیس اداره امور عشایری سمیرم گفت: روزانه ۳۰۰ متر مکعب آب توسط سه تانکر آب‌رسانی، جهت تامین آب مورد نیاز به مناطق مختلف عشایری انتقال داده می‌شود.

رئیس اداره امور عشایری سمیرم گفت: روزانه ۳۰۰ متر مکعب آب توسط سه تانکر آب‌رسانی، جهت تامین آب مورد نیاز به مناطق مختلف عشایری انتقال داده می‌شود.

به گزارش سمنا و به نقل از فارس ، ایرج دهقان امروز  شیوه معیشتی عشایر را مبتنی بر کوچ عنوان کرد و اظهار کرد: جامعه عشایری برای تامین امرار معاش و تعلیف دام‌های خود در طول سال به مناطق ییلاق و قشلاق کوچ می‌کنند.

وی افزود: عشایر ایل قشقائی از طایفه‌های شش بلوکی، فارسیمدان، عمله و دره شوری از اواسط اردیبهشت ماه وارد منطقه ییلاقی سمیرم شده‌اند و در عرصه‌های مرتعی شهرستان پراکنده شده‌اند.

رئیس اداره امور عشایری سمیرم با اشاره به گرمای شدید هوا و خشک شدن بسیاری از چشمه ساران در مناطق مختلف شهرستان تصریح کرد: در راستای تامین آب مورد نیاز عشایر، روزانه ۳۰۰ متر مکعب آب توسط سه تانکر آب‌رسانی به مناطق عشایری انتقال داده می‌شود.

وی هزینه روزانه آب‌رسانی به عشایر را ۲۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: به دلیل عدم اختصاص اعتبارات در سال گذشته امسال نیز با کمبود شدید اعتبارات برای تامین آب مورد نیاز عشایر مواجه هستیم.

دهقان با اشاره به اینکه شهرستان سمیرم بزرگ‌ترین شهرستان ییلاقی استان اصفهان است، ادامه داد: با گرم شدن هوا نیاز دام به آب افزایش می‌یابد و هر چه به ماه‌های تیر و مرداد نزدیک می‌شویم تعداد مراجعات و درخواست‌های عشایر شهرستان برای تأمین آب بیشتر می‌شود.

وی با تاکید بر نقش عشایر در تامین مواد پروتیئنی، گوشت قرمز و صنایع دستی اضافه کرد: با توجه به نقش مؤثر جامعه عشایری در فعالیت‌های مختلف اقتصادی لازم است با حداقل نیازهای اولیه در مناطق عشایری کشور، شرایط را برای افزایش تولیدات و سطح معیشت عشایر فراهم کنیم.

Go to TOP